Wycieczka Szlakiem Polski pierwszych Piastów

20-06-2019 

W najgorętsze dni tegorocznego czerwca mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczce, która była znakomitą lekcją historii o Polsce wczesnośredniowiecznej. Trasa tej długiej włóczęgi wiodła tzw. Szlakiem Piastowskim, po Wielkopolsce i Kujawach. Pierwszym punktem było grodzisko w Gieczu, które archeolodzy typują na siedzibę rodową dynastii Piastowskiej. Następnie ponad pół dnia spędziliśmy w Poznaniu gdzie zwiedziliśmy zabudowę Ostrowa Tumskiego, wyspy na Warcie gdzie znajduje się katedra z XI – XVIII wieku – miejsce pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Zwiedziliśmy również położoną nieopodal zabytkową starówkę Poznania i jedną z najbardziej znanych galerii handlowych w Polsce, Stary Browar. Pierwszej nocy niemalże nie dane nam było usnąć. Upalna noc i hordy komarów dały się nam bardzo we znaki. Rankiem jednak aura zrobiła się dla nas nieco łaskawsza i ruszyliśmy w dalszą trasę. Drugi dzień wyprawy zaczęliśmy od zwiedzenia pozostałości po grodzie na Ostrowie Lednickim. To prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I i zarazem chrztu Polski o czym świadczą zachowane ruiny kaplicy wraz z wczesnoromańską chrzcielnicą. Następnym punktem było Gniezno, gdzie najpierw zapoznaliśmy się z ekspozycją w Muzeum Początków Państwa Polskiego, a następnie zwiedziliśmy katedrę gnieźnieńską wraz z jej najcenniejszym zabytkiem – drzwiami gnieźnieńskimi. W godzinach ruszyliśmy w stronę Kujaw i wizytując po drodze miejsce śmierci księcia Leszka Białego dojechaliśmy do Biskupina. Tutaj czekała nas jedna z najbardziej znanych w Polsce atrakcji turystycznych. Pozostałości po grodzie z okresu kultury łużyckiej. Mieliśmy szczęście ponieważ trafiliśmy dodatkowo na piknik archeologiczny i dzięki temu mogliśmy uczestniczyć w zajęciach warsztatowych.

Wieczorem ruszyliśmy na nasz drugi nocleg, do Bydgoszczy. Udało się nam pospacerować po zabytkowej starówce tego miasta zanim rozszalała się nad nim potężna ulewa. Rankiem trzeciego dnia ruszyliśmy w drogę powrotną, ale czekało na nas jeszcze kilka atrakcji. Pierwszą była wizyta w Kruszwicy gdzie wspięliśmy się na słynną „Mysią Wieżę”, a w rzeczywistości wieżę XIV-wiecznej, kazimierzowskiej warowni. W Kruszwicy zwiedziliśmy również romańską kolegiatę. Następnie zrobiliśmy krótki postój na polach bitwy pod Płowcami, gdzie w 1331 roku rycerstwo Władysława Łokietka zmagało się z krzyżacką potęgą. Mniej więcej około południa dojechaliśmy do położonego obok Łęczycy Tumu, gdzie znajduje się największa w Polsce świątynia wzniesiona w stylu romańskim. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Inowłódź, gdzie zobaczyliśmy piękny, XII wieczny kościół Św. Idziego, ruiny zamku z XIV wieku oraz dokonaliśmy zakupów w miejscu niezwykłym – w zabytkowej, XIX-wiecznej synagodze żydowskiej, która po renowacji przekształcona została w sklep spożywczy. Wieczorem dotarliśmy do Rzeszowa. Zmęczeni, ale zadowoleni.

W wycieczce, która odbyła się w dniach 12-14 czerwca br. uczestniczyli uczniowie klas: 1ct, 1ft, 1ht, 1lt, 1mst, 2bt, 2ct, 2dt, 3est i 3mt pod opieką Pana Wojciecha Kubali, Pani Alicji Bartyzel i Pani Joanny Cichoń.

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Wycieczka Szlakiem Polski pierwszych Piastów

"Nasze wspomnienia portugalsko - hiszpańskie"

19-06-2019 

logo wiedza edukacja rozwoj

Wyróżnienie ucznia ZSM w XX Wojewódzkim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Muzeum – Zamek w Łańcucie

14-06-2019 

W dniu 4 czerwca 2019 r. Jury XX Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. "Zamki. Pałace. Dwory" dokonało oceny wszystkich nadesłanych na konkurs prac i wyłoniło laureatów. Wśród nich znalazł się uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych Michał Ślęzak z klasy 1 lt , który otrzymał wyróżnienie. W dniu 17.06.2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz oficjalne otwarcie wystawy prac w Maneżu oraz Sali Balowej Muzeum – Zamku w Łańcucie. Laureatowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Opiekunem ucznia była pani Agata Pawlak.

 

 

 

 

Więcej: Wyróżnienie ucznia ZSM w XX Wojewódzkim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Muzeum – Zamek w Łańcucie

IV edycja akcji "Jak nie czytam jak czytam"

12-06-2019 

"Jak nie czytam, jak czytam" to najpopularniejszy happening czytelniczy w Polsce, w którym co roku bierze udział ponad 2 000 placówek https://czytamy.org/mapa. Przedsięwzięcie powstało, by złamać stereotyp nieczytającej młodzieży i zamanifestować, że uczniowie czytają więcej niż dorośli.

63% uczniów czyta w czasie wolnym, dorośli w badaniach Biblioteki Narodowej wypadają dużo gorzej. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z bibliotekami miejskimi i szkolnymi. Szczegóły znajdują się na stronie www.czytamy.org

Zespół Szkół Mechanicznych 7 czerwca już po raz kolejny przyłączył się do tej prostej i radosnej akcji promowania czytelnictwa poprzez rekord liczby osób czytających w jednym momencie.

Tym razem udaliśmy się na Bulwary nad Wisłokiem, aby pokazać uczniom nowe miejsca, w których miło jest oddać się lekturze. Widok dużej grupy młodzieży z książkami w rękach bardzo przyciągał wzrok. Nasi uczniowie wśród siedzących na ławeczkach nieczytających dorosłych wyglądali bardzo symbolicznie. Przełamywali krążący stereotyp, jakoby młodzi czytali mniej.

Serdecznie dziękujemy uczniom z klas : 1ht, 1bt, 1ft, 2ft, 3ft, 3dt, którzy włączyli się do akcji, oraz ich opiekunom.

Mamy nadzieję że poczucie uczestnictwa w niecodziennym, ogólnopolskim wydarzeniu jeszcze bardziej zmotywuje nas do czytania.

 

Bibliotekarze

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: IV edycja akcji "Jak nie czytam jak czytam"

Współpraca z Fundacją DKMS

12-06-2019 

Wyniki konkursu

11-06-2019 

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu "Wiedza o oprogramowaniu Open Source".

Zwycięzcami w konkursie "Wiedza o oprogramowaniu Open Source" zostali:

  • I miejsce - Karol Siwy klasa 1BT
  • II miejsce - Michał Krużel klsa 1BT

Gratuluję

Stanisław Topolewicz

Wyniki konkursu

11-06-2019 

Wyniki konkursu znajomości terminologii lotniczej w języku angielskim, który odbył się 5 czerwca 2019 r.

Zwycięzcy to:

  • I miejsce Krystian Zapłociński - klasa 2mst
  • II miejsce Patryk Paśko - klasa 1 mst
  • III miejsce Angelo Caffetano - klasa  2 mst

Gratulujemy

 

Dagmara Kotowicz, Monika Wiśniowska , Dawid Grudziński

 

Gratulacje dla Maksymiliana Rzepki z 1lt

10-06-2019 

7 czerwca, w naszej szkole, odbyła się kolejna edycja konkursu organizowanego przez Fundację "Pasieka". Tym razem w konkursowych zmaganiach udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. S. Wyspiańskiego w Rzeszowie oraz zespół reprezentujący ZSM.

Uczeń z kl.1 lt Maksymilian Rzepka zajął I miejsce. Pozostali uczniowie z naszej szkoły biorący udział w konkursie to Radosław Hadała z 1lt i Dawid Lech z 1act.Maksymilian jako nagrodę otrzymał "opaskę mi band 3", pozostali uczestnicy drobne upominki, książki.

Opiekunem uczniów była pani Ewa Wojakowska.

 

 

 

 

 

Podsumowanie konkursu

07-06-2019 

Zwycięzcami w konkursie "Places of tourist interest you can reach by plane from Rzeszów International Airport" czyli "Zwiedzamy świat latając z Jasionki" zostali:

  • I miejsce - Bartosz Jabłoński kl. 1bt
  • II miejsce - Patryk Kowalski kl. 1bt
  • III miejsce - Michał Krużel kl. 1bt

Gratulujemy

 

Dagmara Kotowicz, Monika Wiśniowska

 

PODSUMOWANIE AKCJI "GÓRA GROSZA"

07-06-2019 

Sukces Karoliny Bator w międzyszkolnym konkursie prawniczym

06-06-2019 

W poniedziałek, 3 czerwca, w naszej szkole odbył się konkurs prawniczy, w którym uczennica z klasy 3ft Karolina Bator zajęła II miejsce. Pomysłodawcą konkursu była Fundacja "Pasieka", która realizowała w szkole projekt. Oprócz Karoliny naszą szkołę reprezentowała Natalia Bałda z 1ft i Karolina Miazga z 3ft.

W konkursie uczestniczyły szkoły: Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. S. Wyspiańskiego

Karolina jako nagrodę otrzymała „ opaskę mi band 3”, pozostali uczestnicy drobne upominki, książki. Opiekunem naszego zespołu była pani Ewa Wojakowska.

 

Gratulujemy sukcesu!

 

 

 

 

Więcej: Sukces Karoliny Bator w międzyszkolnym konkursie prawniczym

Ogólnopolska akcja "Jak nie czytam jak czytam”

05-06-2019 

7 czerwca 2018 r. (piątek) włączamy się w ogólnopolską akcję "Jak nie czytam jak czytam". W ubiegłym roku w całej Polsce czytało 459 409 uczniów. Celem akcji jest promocja czytelnictwa oraz inicjowanie mody na czytanie. 

W tym dniu pobijamy rekord w czytaniu w jednym momencie o godzinie 10:00. Wyznaczone klasy wraz z opiekunami spotykają się na trzeciej godzinie lekcyjnej (9:40 - 10:25) w Auli skąd wspólnie wyruszymy na Bulwary nad Wisłokiem aby zgromadzić się obok fontanny i czytać. Każdy uczeń powinien przynieść ze sobą książkę (własną bądź wypożyczoną dzień wcześniej z biblioteki). 

 

Bibliotekarze

 

Klasa 1mst na lotnisku w Jasionce

05-06-2019 

29 maja 2019r. klasa 1 mst zwiedzała port lotniczy w Jasionce pod opieką pani Ewy Wojakowskiej i pana Dawida Grudzińskiego.

Podczas wizyty mogliśmy zobaczyć jak odbywa się odprawa pasażerów, zdawanie bagażu i kontrola osobista, lądowanie statku powietrznego i jego przygotowanie do lotu. Obejrzeliśmy rozładunek, załadunek, uzupełnienie paliwa oraz naładowanie akumulatorów do następnego lotu. Dowiedzieliśmy się także jak funkcjonuje lotnisko pod względem zabezpieczeń. Mieliśmy okazję na własnej skórze przekonać się o wysokiej jakości bezpieczeństwa. Zaprezentowano nam także wozy i zaopatrzenie lotniskowej straży pożarnej do zwalczania zagrożeń na terenie lotniska i poza nim. Zapoznano nas z wyzwaniami, z którymi muszą się mierzyć strażacy, uzyskaliśmy informacje na temat szkoleń ratowników i ich obowiązków.

Po opuszczeniu lotniska w Jasionce i powrocie do Rzeszowa w budynku WiMBP przy ul. Sokoła obejrzeliśmy wystawę pod tytułem „Świat Herlinga – Grudzińskiego”. Ostatnim punktem była Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, gdzie podziwialiśmy zdjęcia na wystawie ”Rzeszów – dawniej i dziś”.

 

Michał Spirała 1mst

 

 

Więcej: Klasa 1mst na lotnisku w Jasionce

Ciekawa lekcja z native speakerami

05-06-2019 

W dniu 4 czerwca 2019 r. w klasie 1 act odbyły się zajęcia języka angielskiego z rodziną Państwa Rucin - native speakerami za Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Carol, Craig i ich syn Andrew zaangażowali całą klasę do aktywnego udziału w rozmowach wykorzystując przy tym bardzo ciekawe metody pracy. Cała lekcja przeprowadzona została w języku angielskim, co pozwoliło uczniom wykorzystać nabyte umiejętności w praktyce.

Były to niezwykle atrakcyjne zajęcia, a rodzina Państwa Rucin już zapowiedziała, że w przyszłym roku szkolnym ponownie zawita do ZSM.

 

Oferty pracy dla absolwentów ZSM

04-06-2019 

 

Zachęcamy absolwentów, którzy ukończyli naszą szkołę do zapoznania się z ofertami pracy w firmie BorgWarner Poland z siedzibą w Jasionce.

 

Firma prowadzi aktualnie rekrutację na stanowiska:

Oferty są bardzo atrakcyjne, dające możliwości rozwoju.

Uczeń ZSM wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

04-06-2019 

30 kwietnia br. w Warszawie odbyła się uroczystość podsumowania Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "75 rocznica bitwy o Monte Cassino" oraz rozdania nagród. Z przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów konkursu znalazł się uczeń klasy 2ct, Krzysztof Tłuczek, którego praca została nagrodzona wyróżnieniem. W konkursie wzięło udział 332 szkoły i 3286 uczniów ze szkół w całym kraju. Ostatecznie do etapu finałowego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przeszło 77 szkół i 212 uczniów. Jury zdecydowało się nagrodzić 21 uczniów, wśród których znalazł się również Krzysztof. Nauczyciele przygotowującym naszego ucznia do udziału w konkursie był Pan Wojciech Kubala.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Uczeń ZSM wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Wyniki konkursu "BLIŻEJ SIEBIE"

04-06-2019 

W dniu 24.05.2019 r. odbył się konkurs wiedzy psychologicznej pt.: "BLIŻEJ SIEBIE". Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 13 uczniów z klas: 1ft, 1mst, 2at, 2dt, 2mst.

 

Laureaci konkursu:

  • I miejsce: Klaudia Dańczuk kl. 2mst
  • II miejsce: Adrian Draus kl. 2dt
  • III miejsce: Martyna Woś kl. 1ft
  • Wyróżnienie: Dawid Łojek kl. 2dt

GRATULUJEMY!!!

 

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły: p. Edyta Dragulska, p. Iwona Adamiec-Zielińska

 

Wyniki Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych: Australia i Kanada

04-06-2019 

Z przyjemnością ogłaszamy zwycięzców tegorocznego konkursu:

  • I miejsce: Krystian Zapłociński kl. 2 mst
  • II miejsce: Kacper Pietrzak kl. 3 mt
  • III miejsce: Jakub Bochniak kl. 1 ht

Serdecznie gratulujemy!

 

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego. Organizatorzy: M. Bardzik, S. Łoboda

 

Dzień Patrona Szkoły

03-06-2019 

W tym roku świętowaliśmy Dzień Patrona naszej Szkoły gen. W. Andersa 30-ego  maja.  Z tej okazji w auli szkolnej odbył się finał Konkursu Wiedzy o gen. W. Andersie przeplatany programem słowno - muzycznym.

W konkursie wzięły udział czteroosobowe drużyny z klas 1mst, 1bt, 2at, 2 dt oraz drużyna Nauczycieli w składzie p. Joanna Cichoń, p. Iwona Zielińska, p. Bogdan Czach oraz p. Tadeusz Reichel. W finale drużyny zmierzyły się z trudnymi pytaniami na temat naszego Patrona, 2-go Korpusu, a także musieli m.in. uzupełnić tekst pieśni Czerwone maki.  Uczestnicy wzięli również udział w internetowej konkurencji Kahoot , która była zarówno edukacyjna jak i miejscami zabawna. Były również zadania dla uczniów z publiczności, którzy bezbłędnie odpowiadali na pytania wygrywając drobne gadżety. 

W trakcie konkursu mogliśmy wysłuchać poruszającej recytacji wiersza zaprezentowanego przez Krystiana Bartonia z kl. 2 bt i Wojtka Magonia z 3mt, wojskowego wykonania Marszu  2-go Korpusu przez uczniów z kl. 1 ct., a także kilku patriotycznych piosenek w interpretacji Joasi Niemiec, Julii Kardaś z kl. 1 ft oraz Krystiana Bartonia. 

Po ostrej rywalizacji w konkursie na I miejscu uplasowali się nauczyciele ( oddając swoje nagrody kolejnej drużynie), na II miejscu kl. 1 bt, a III miejsce kl. 1mst. Serdecznie gratulujemy !

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Dzień Patrona Szkoły

Praktyki zawodowe w Walencji

03-06-2019 

 

Ostatnie dwa tygodnie Naszego pobytu w Walencji były bardzo intensywne. Czas spędziliśmy na ćwiczeniach fizycznych w ramach Esmovi FIT, konstruowaniu robotów do zapasów- Esmovia Tech, oraz zwiedzaliśmy muzeum Fallas, aby poznać tradycję Święta Ognia. To nie wszystko - razem z mieszkańcami tego słonecznego miasta, oglądaliśmy mecz o Puchar Króla, wyświetlony na ulicach Walencji. Po zmaganiach sportowych, świętowaliśmy wielką wygraną we wspaniałym stylu. Ten wieczór pozwolił nam zatopić się w kulturze Hiszpanii, poznać wielu znajomych, pomimo bariery językowej, zyskaliśmy wiele wspaniałych chwil, z mieszkańcami. Warto wspomnieć, że przyłączyli się nawet do celebracji urodzin jednego z nas.

Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy. Opuściliśmy to magiczne miasto, zabieramy ze sobą- bagaż doświadczeń, wspomnienia, oraz kilka pamiątek schowanych w walizkach.

 

 

 

 

 

 

Więcej: Praktyki zawodowe w Walencji

Sukces uczniów ZSM

31-05-2019 

25 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.

Drużyna w składzie: Bartosz Hadała 1 lt, Rafał Nadłonek 2 mst, Mikołaj Szmuc 2 at zajęła IV miejsce, co jest dużym sukcesem, tym bardziej, że nie jesteśmy szkołą samochodową. Indywidualnie Mikołaj Szmuc zajął VI miejsce.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku. Opiekunem drużyny był pan Andrzej Frydrych.

 

 

 

Wyniki szkolnego konkursu wiedzy o teatrze "Magia teatru"

31-05-2019 

27 maja odbyła się druga edycja szkolnego konkursu wiedzy o teatrze "Magia teatru". W tym roku pytania dotyczyły spektaklu Teatru Telewizji „Cena”. W konkursowych zmaganiach najlepsi okazali się uczniowie:

  • I miejsce Dominik Koryś - klasa 3 mt
  • II miejsce Alan Fortuniak - klasa 1 act
  • III miejsce Wojciech Sandomierski - klasa 1 act

Serdecznie gratuluję zwycięzcom i dziękuję za liczny udział uczniom z klas: 1act, 2at, 2ct, 3mt. Zapraszam do udziału w konkursach humanistycznych w przyszłym roku.

 

Agnieszka Kapłon

 

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX

30-05-2019 

 

5 marca  2019 r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX pod patronatem naukowym Instytutu Filologii Angielskiejoraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Poziom Konkursu od lat jest bardzo wysoki i oprócz wiedzy językowej oraz kulturoznawczej wymaga również przeczytania lektury w języku angielskim.
Udział w nim wzięli uczniowie z klas 1mst, 2mst, 2bt, 3lt, 3est i 4bt.

  • Patryk Pasko
  • Gabriela Zarzycka
  • Hubert Futoma
  • Jakub Rusinek
  • Jakub Duda
  • Rafal Nadlonek
  • Kacper Rawdanowicz
  • Kacper Litwinski
  • Karolina Wolowiec
  • Krystian Zaplocinski
  • Wojciech Szyna

W maju 2019 r. podano wyniki Konkursu. Patryk Paśko z kl.1 mst uzyskał najlepszy wynik w szkole i otrzymał dyplom od organizatorów oraz nagrodę książkową ufundowaną przez wydawnictwo MMPublications. Pozostali uczestnicy otrzymali Dyplomy Uczestnictwa.

Gratulujemy i zachęcamy do Konkursu w przyszłym roku.

 

Organizatorzy: Mariola Berrahal, Lucyna Sulencka

Zawody Learn&Fly

27-05-2019 

 

22 maja, na terenie Pratt&Whitney w Rzeszowie, odbył się krajowy etap zawodów Learn&Fly, międzynarodowego projektu związanego z branżą lotniczą, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej ERASMUS+. Organizatorem zawodów była Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Przez ponad miesiąc drużyny pracowały nad modelami, a wynik swoich prac – obliczenia, rysunki techniczne, proces budowania, czy też wyniki symulacji i testów stworzonych modeli, zaprezentowały w raporcie. Jury składające się z  przedstawicieli organizatora zawodów i koordynatora projektu, samorządu, kuratorium, sponsora oraz eksperta lotnictwa, miało za zadanie ocenić raport i prezentację każdego z zespołów w trakcie dnia zawodów. Następnym etapem były loty.

Każda drużyna miała 5 prób lotów – model musiał odbyć prawidłowy lot szybowy z obciążeniem, na jak najdłuższą odległość. Zbudowane modele oceniane były także pod względem zgodności konstrukcji z regulaminem konkursu (komisja naliczała ewentualne punkty karne za każde naruszenie). Samolot musiał przejść również tzw. "crash test", a następnie odbyć prawidłowy płynny lot.

Zespół Szkół Mechanicznych reprezentowały drużyny Eskadra, Volant Team oraz RC-KP przygotowywane przez panów Bogdana Czacha oraz Maksymiliana Sobczaka.

Niezmiernie miło nam ogłosić, iż drużyna "RC-KP", którą reprezentowali uczniowie klasy 2 lt w składzie: Dominik Adach, Kamil Leniart, Dominik Kotula oraz Wojciech Bieniek zajęła wysokie trzecie miejsce (wygrana 200 euro), pokonując profesjonalne zespoły modelarskie.

 

Dominik Kotula

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: Zawody Learn&Fly

75. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO

27-05-2019 

Z okazji obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej, delegacja ZSM została zaproszona do wzięcia udziału w uroczystości związanej z upamiętnieniem polskich bohaterów 2 korpusu gen. Władysława Andersa, który jest patronem naszej szkoły. W skład pocztu sztandarowego Zespołu Szkół Mechanicznych im. Władysława Andersa weszli: Arkadiusz Tabaka, Marek Ciebiera, Mateusz Majta, opiekę nad młodzieżą sprawowała pani Agata Pawlak.

W dniu 18 maja 2019 r. o godzinie 17:00 na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino od Mszy Świętej, sprawowanej przez biskupa polowego Józefa Guzdka, rozpoczęły się oficjalne rocznicowe obchody. Następnie swoje przemówienia wygłosili obecni na uroczystościach goście. Był to między innymi Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który powiedział między innymi: "Cmentarz na Monte Cassino to kawałek polskiej ziemi". Słowa te uświadomiły nam Polakom, iż daleko od polskich granicznych słupów, gdzieś w malowniczych Włoszech, leży kawałek naszej ojczyzny, kawałek naszej historii, o której musimy pamiętać tak, jak o bohaterach, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę i wolną Europę.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wzruszających słów innych ważnych gości obecnych na tej uroczystości, jak między innymi prezydenta Włoch Sergia Mattarelli, córki generała Władysława Andersa Anny Marii Anders oraz weteranów 2. Korpusu Polskiego.

Uroczystości zakończyły się apelem pamięci oraz salwą honorową Wojska Polskiego. Złożono również kwiaty na grobach żołnierzy spoczywających na Cmentarzu Wojennym oraz w centralnym punkcie cmentarza, którym jest grób generała Andersa, pochowanego już po wojnie wśród swoich żołnierzy. Odegrane zostały hymny Polski i Włoch.

Wspólnie przeżyte chwile na Monte Cassino oraz w czasie podróży zacieśniły relacje oraz pozwoliły nawiązać nowe przyjaźnie z grupami młodzieży z innych szkół, którym patronuje gen. Władysław Anders. Reprezentowanie szkoły podczas tak ważnych uroczystości było dla nas wielkim zaszczytem.

 

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

 

Mateusz Majta 1 ct

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: 75. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO

WYNIKI KONKURSU HISTORYCZNEGO

27-05-2019 

Wyniki szkolnego konkursu historycznego na prezentację multimedialną pt. "Szlak bojowy 2 Korpusu" przedstawiają się następująco:

  • I miejsce – Dariusz Matuszkiewicz z 3lt
  • II miejsce – Maciej Majewski z 1bt
  • III miejsce – Seweryn Krauz z 3lt

Nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły. Serdecznie gratulujemy. Organizator konkursu - Ewa Wojakowska

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!