W najgorętsze dni tegorocznego czerwca mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczce, która była znakomitą lekcją historii o Polsce wczesnośredniowiecznej. Trasa tej długiej włóczęgi wiodła tzw. Szlakiem Piastowskim, po Wielkopolsce i Kujawach. Pierwszym punktem było grodzisko w Gieczu, które archeolodzy typują na siedzibę rodową dynastii Piastowskiej. Następnie ponad pół dnia spędziliśmy w Poznaniu gdzie zwiedziliśmy zabudowę Ostrowa Tumskiego, wyspy na Warcie gdzie znajduje się katedra z XI – XVIII wieku – miejsce pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Zwiedziliśmy również położoną nieopodal zabytkową starówkę Poznania i jedną z najbardziej znanych galerii handlowych w Polsce, Stary Browar. Pierwszej nocy niemalże nie dane nam było usnąć. Upalna noc i hordy komarów dały się nam bardzo we znaki. Rankiem jednak aura zrobiła się dla nas nieco łaskawsza i ruszyliśmy w dalszą trasę. Drugi dzień wyprawy zaczęliśmy od zwiedzenia pozostałości po grodzie na Ostrowie Lednickim. To prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I i zarazem chrztu Polski o czym świadczą zachowane ruiny kaplicy wraz z wczesnoromańską chrzcielnicą. Następnym punktem było Gniezno, gdzie najpierw zapoznaliśmy się z ekspozycją w Muzeum Początków Państwa Polskiego, a następnie zwiedziliśmy katedrę gnieźnieńską wraz z jej najcenniejszym zabytkiem – drzwiami gnieźnieńskimi. W godzinach ruszyliśmy w stronę Kujaw i wizytując po drodze miejsce śmierci księcia Leszka Białego dojechaliśmy do Biskupina. Tutaj czekała nas jedna z najbardziej znanych w Polsce atrakcji turystycznych. Pozostałości po grodzie z okresu kultury łużyckiej. Mieliśmy szczęście ponieważ trafiliśmy dodatkowo na piknik archeologiczny i dzięki temu mogliśmy uczestniczyć w zajęciach warsztatowych.
Wieczorem ruszyliśmy na nasz drugi nocleg, do Bydgoszczy. Udało się nam pospacerować po zabytkowej starówce tego miasta zanim rozszalała się nad nim potężna ulewa. Rankiem trzeciego dnia ruszyliśmy w drogę powrotną, ale czekało na nas jeszcze kilka atrakcji. Pierwszą była wizyta w Kruszwicy gdzie wspięliśmy się na słynną „Mysią Wieżę”, a w rzeczywistości wieżę XIV-wiecznej, kazimierzowskiej warowni. W Kruszwicy zwiedziliśmy również romańską kolegiatę. Następnie zrobiliśmy krótki postój na polach bitwy pod Płowcami, gdzie w 1331 roku rycerstwo Władysława Łokietka zmagało się z krzyżacką potęgą. Mniej więcej około południa dojechaliśmy do położonego obok Łęczycy Tumu, gdzie znajduje się największa w Polsce świątynia wzniesiona w stylu romańskim. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Inowłódź, gdzie zobaczyliśmy piękny, XII wieczny kościół Św. Idziego, ruiny zamku z XIV wieku oraz dokonaliśmy zakupów w miejscu niezwykłym – w zabytkowej, XIX-wiecznej synagodze żydowskiej, która po renowacji przekształcona została w sklep spożywczy. Wieczorem dotarliśmy do Rzeszowa. Zmęczeni, ale zadowoleni.
W wycieczce, która odbyła się w dniach 12-14 czerwca br. uczestniczyli uczniowie klas: 1ct, 1ft, 1ht, 1lt, 1mst, 2bt, 2ct, 2dt, 3est i 3mt pod opieką Pana Wojciecha Kubali, Pani Alicji Bartyzel i Pani Joanny Cichoń.